Systemy Dedykowane

Maszyny dedykowane, to urządzenia projektowane specjalnie dla danego detalu lub grupy detali jak np. łopatki turbin, wały, elektrody, blachy itp. Zarówno wymiary urządzenia jak i zatosowane osie ruchome, są indywidualnie dobierane dla każdego przypadku. Całość systemu może znajdować się w obudowie środowiskowej, pozwalającej na pracę systemu na linii produkcyjnej.

Obsługa maszyny dedykowanej

W przypadku maszyn dedykowanych istnieją 3 rodzaje sposobów jej obsługi:

  • System w pełni automatyczny znajdujący się na linii produkcyjnej, zintegrowany z podajnikiem taśmowym lub robotem przemysłowym.
  • System znajdujący się przy linii produkcyjnej. Obsługa maszyny może odbywać się przez wszystkich pracowników działu produkcji na zasadzie "jednego przyciku".
  • System znajduje się w labolatorium pomiarowym, jest obsługiwany przez przeszkolony personel.

Przykładowa instalacja

Pomiar wałów silników łodzi motorowych

Celem systemu było stworzenie urządzenia, które w szybki i wydajny sposób pozwoli na pomiar wałów silników łodzi motorowych. Ze względu na ograniczone możliwości transportu, urządzenie znajduje się na hali produkcyjnej w bespośrednim sąsiedztwie maszyn produkcyjnych. Posiada swój układ środowiskowy, który zapewnia stałą temperaturę oraz izoluje drgania. Ze względu na zastosowanie sondy optycznej, obudowy maszyny nie przepuszczają światła.

Aby zwiększyć wydajność systemu zrezygnowano z tradycyjnej sondy stykowej oraz jednej z osi pomiarowych (Y). Zastąpienie ich osią obrotową (R) oraz sondą optyczną, kilkukrotnie zwiększyło prędkość pomiaru. Do oprogramowania został dodany specjalny moduł CAM dla pomiarów wykorbień elementu.

Pomiar zużycia szyn kolei superszybkich

Rozwiązanie pozwala na kontrolę zużycia szyn kolejowych. Urządzenie wyposażone jest w sondę optyczną. Dzięki swojej konstrukcji posiada nieograniczony zakres pomiarowy. Dzięki dedykowanemu modułowi jest w stanie wykryć pęknięcia detalu oraz określić ich wielkość niepewnością pomiarową klaszycznej maszyny.