Skip to content

Metrolog CMM – Jak wygląda praca i zakres obowiązków na tym stanowisku

Metrolog CMM – Jak wygląda praca i zakres obowiązków na tym stanowisku

Techniczne zawody są pożądane i cenione ze względu na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w ścisłych dziedzinach. Jedną z prac przyszłości jest metrolog CMM, osoba ta dba o to, żeby wymiary kadłubów samolotów, silników i narzędzi chirurgicznych były precyzyjne. Ten specjalista odpowiada za dokładność i wiarygodność pomiarów w każdej gałęzi przemysłu, od branży motoryzacyjnej, aż po wojskową. Przeczytaj, czym zajmuje się i na czym polega praca metrologa CMM!

 

Metrolog CMM – co to i czym się zajmuje?

Metrolog CMM zajmuje się precyzyjnymi pomiarami w różnych dziedzinach przemysłu. Pracuje w zakładach przemysłowych, laboratoriach badawczych, fabrykach i firmach technologicznych, gdzie wykonuje pomiary produkowanych komponentów pod kątem zapewnienia kontroli jakości na urządzeniach pomiarowych takich jak maszyny CMM. 

Dzięki pracy metrologa wyniki pomiarów są dokładne i zgodne z wymaganiami. A jest to szczególnie ważne, ponieważ precyzyjne pomiary odgrywają kluczową rolę w produkcji, farmacji, energetyce i telekomunikacji. To właśnie dzięki nim urządzenia i sprzęty są zgodne z normami i przepisami branżowymi.

Kim jest metrolog CMM według definicji? Zgodnie z Encyklopedią Metrologii: Metrologia — dziedzina nauki i techniki zajmująca się pomiarami i wszystkimi czynnościami niezbędnymi do wykonania pomiarów. Tradycyjnie rozróżnia się metrologię teoretyczną, metrologię stosowaną, metrologię prawną.

Natomiast w Małej Encyklopedii PWN czytamy, że metrologia jest związana z: (…) jednostkami miary, przyrządami pomiarowymi, wzorcami miary, błędami pomiarów, wyznaczaniem stałych fizycznych.

 

Co trzeba wiedzieć o pracy na stanowisku metrologa CMM?

Metrolog CMM jako fachowiec od pomiarów współrzędnościowych używa zaawansowanych urządzeń, narzędzi i przyrządów a w szczególności maszyn współrzędnościowych CMM. Ten specjalista działa zgodnie z określonymi schematami: przygotowuje programy pomiarowe, wykonuje pomiary jednostkowe i rzetelnie opracowuje wyniki. Stosuje konkretne jednostki miar, żeby jak najdokładniej odzwierciedlić badania.

Jak każda dziedzina, metrologia dzieli się na kilka kategorii. Obejmuje zarówno metrologię ogólną, która zajmuje się podstawowymi zagadnieniami i błędami pomiarowymi, jak i metrologię stosowaną, czyli koncentrującą się na konkretnych wielkościach i ich zastosowaniach w różnych sektorach przemysłu i nauki. Wyróżniamy też metrologię teoretyczną i prawną. Ogromne znaczenie ma przemysłowa metrologia, która zapewnia precyzyjność i wiarygodność wyników w różnych gałęziach przemysłu.

 

Zakres obowiązków przemysłowego metrologa CMM?

Obowiązki metrologa przemysłowego CMM to:

  • przeprowadzanie pomiarów,

  • kontrola pomiarowa,

  • obsługa programów i narzędzi pomiarowych,

  • tworzenie raportów z pomiarów,

  • analiza pomiarów,

  • dbanie o dokładność pomiarów,

  • współpraca z metrologami, konstruktorami, operatorami maszyn,

  • sprawdzanie systemów pomiarowych,

  • obsługa specjalistycznego oprogramowania inspekcyjnego.

W codziennej pracy metrologa precyzja jest nadrzędną wartością. Zajmuje się on na co dzień zagadnieniami związanymi z kalibracją narzędzi pomiarowych, takich jak suwmiarki, mikrometry, czy urządzenia optyczne

Metrolodzy często uczestniczą też w projektach badawczo-rozwojowych, gdzie testują nowe technologie i metody pomiarowe. Ich wkład jest nieoceniony, ponieważ pomaga w tworzeniu bardziej precyzyjnych i niezawodnych produktów, co z kolei zwiększa konkurencyjność firm na rynku.

Metrolog ma więc mocno specjalistyczną i techniczną pracę, która wymaga logicznego myślenia, dokładności i skupienia. 

Jak zostać metrologiem? W Polsce należy uzyskać dyplom technicznej uczelni, czyli skończyć studia lub podyplomówkę na kierunku budowa maszyn, metrologia, automatyka lub podobnym. Do wyboru są stacjonarne i niestacjonarne formy szkolenia. 

 

Praca metrologa CMM – jak realizować się w zawodzie?

Przemysłowi metrolodzy pracują w zakładach produkcyjnych. Współpracują z zespołami produkcyjnymi, monitorują i optymalizują procesy produkcyjne, co prowadzi do redukcji kosztów i poprawy efektywności. Z ich wsparciem produkty spełniają normy jakościowe. Jeśli i Ty chcesz realizować swoją karierę  jako przemysłowy metrolog CMM:

  • na początku swojej kariery uzyskaj dyplom ukończenia studiów lub studiów podyplomowych, na kierunku metrologia lub podobnym.

  • poszukaj pracy w zawodzie – na portalach z ogłoszeniami lub stacjonarnie oraz na stronie www.comtec3d.pl

  • nieustannie rozwijaj umiejętności, możesz też korzystać z kursów doszkalających.

Według danych z wyszukiwarki, frazy takie jak „metrolog zarobki” czy „inżynier metrolog zarobki” są często wyszukiwane, co świadczy o zainteresowaniu tym zawodem. Zarobki metrologa zależą od wykonywanych obowiązków, miejsca zatrudnienia, wielkości firmy oraz poziomu wykształcenia i doświadczenia. Według dostępnych danych, średnie wynagrodzenie metrologa jest znacznie wyższe od krajowej średniej, co czyni ten zawód atrakcyjnym. kierunkiem.

Tak więc metrolog jest niezastąpiony w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, medycznym czy elektronicznym. Jego praca wpływa na bezpieczeństwo i niezawodność produktów, od samolotów, aż po mikroskopy chirurgiczne. Dzięki precyzyjnym pomiarom, firmy zatrudniające metrologów, unikają kosztownych błędów i wycofywania produktów z rynku. Jeśli jesteś zainteresowany technologią i pomiarami, zawód metrologa będzie trafnym wyborem.

New call-to-action