Nowoczesne skanowanie laserowe 3D gwarantuje precyzyjne pomiarowanie otoczenia i obiektów, tworzenie dokładnych modeli trójwymiarowych i skuteczną analizę danych. Skaning laserowy 3D ma wpływ na każdą dziedzinę życia społecznego, gospodarczego i naukowego. Przyczynia się do rozwoju technologicznego i postępu cywilizacyjnego, zwłaszcza w takich branżach jak lotnicza, stoczniowa, motoryzacyjna i medyczna. Dlatego we wpisie omówimy konkretne przypadki zastosowania skanowania laserowego 3D w tych sektorach.
W jakich branżach laserowe skanowanie 3D stało się nieodłącznym wsparciem dla przedsiębiorstw?
Silniki samolotów, kadłuby i skrzydła – to tylko niektóre z części w przemyśle lotniczym, które muszą być dokładnie zaprojektowane i przetestowane ze względu na bezpieczeństwo. Skanowanie laserowe 3D w odróżnieniu od tradycyjnych metod pomiaru ułatwia dokładne pomiarowanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów i powierzchni lotniczych części, w efekcie czego spełniają one odgórne normy. Precyzyjne pomiary skanera laserowego 3D w przemyśle lotniczym zapobiegają odchyleniom od normy i błędom.
W przemyśle motoryzacyjnym skanowanie laserowe 3D znajduje zastosowanie zarówno w procesie projektowania, jak i kontroli jakości. Rzetelne pomiary skanera mogą dokładnie odtworzyć istniejące już części samochodowe tworząc precyzyjne model 3D. Sprawia to, że przedsiębiorstwa sprawniej rozwijają nowe produkty i efektywnie kontrolują jakość tych produkowanych. Skanowanie laserowe 3D w przemyśle motoryzacyjnym dotyczy takich elementów jak silniki, karoserie i podzespoły silnika. Skaning 3D umożliwia również precyzyjne odtwarzanie części do pojazdów zabytkowych.
Skanowanie laserowe 3D umożliwia dokładną kontrolę jakości, inżynierię odwrotną oraz zarządzanie magazynem w branży stoczniowej. Ułatwia wykrywanie wszelkich niedoskonałości konstrukcyjnych i uszkodzeń (na przykład weryfikację frezowania kadłubów), co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo i ogranicza zbędne wydatki. Skaner 3D identyfikuje potencjalne zagrożenia, a nawet pozwala monitorować stan techniczny statków. Bez wątpienia dobre skanery 3D w przemyśle stoczniowym to niezbędny nabytek dla każdego, komu zależy na najwyższym stopniu precyzji.
Protezy, implanty czy aparaty ortodontyczne – skanery 3D ułatwiają produkcję wielu urządzeń medycznych, w których przypadku również precyzja ma kolosalne znaczenie. Technologia skanowania laserowego 3D umożliwia dokładne odwzorowanie unikalnych cech anatomicznych pacjenta, co pozwala na tworzenie wyrobów medycznych, które są perfekcyjnie dopasowane do indywidualnych potrzeb.
Przemysł ciężki obejmuje wiele sektorów, takich jak transport szynowy, produkcja maszyn, energetyka i przemysł wydobywczy. W tych gałęziach precyzja i jakość często są nadrzędnymi wartościami, które decydują o bezpieczeństwie i ograniczają koszty.
Jednym z przykładów jest kontrola jakości pojazdów szynowych. Skanery 3D są w stanie ocenić różne komponenty taboru kolejowego, w tym koła, osie i elementy podwozia. Zaawansowane urządzenia błyskawicznie wykrywają odchylenia, co jest w stanie nawet zapobiec katastrofom.
Natomiast w przemyśle wydobywczym skanowanie 3D sprawdza się na przykład podczas analizy stanu technicznego, a nawet renowacji zużytych części maszyn. W przemyśle zbrojeniowym zdaje egzamin przy projektowaniu i produkcji zaawansowanych systemów uzbrojenia i pojazdów bojowych, co usprawnia między innymi testowanie prototypów. W hutnictwie skanery 3D służą do produkcji metali, co znacznie poprawia jakość wyrobów hutniczych, a w energetyce usprawniają na przykład pomiar 3D platform elektrowni wiatrowych.
Firma z branży motoryzacyjnej na Śląsku, która dostarcza produkty głównie do takich zakładów jak STELLANTIS oraz TOYOTA. Na co dzień korzysta z trzech maszyn współrzędnościowych (CMM): TRIMEK, ZETTMESS oraz ZEISS. Wszystkie maszyny są wyposażone w oprogramowanie METROLOG X4 i mają konstrukcję kolumnową.
Klient chciał zwiększyć efektywność procesu kontroli jakości, zmniejszyć czas potrzebny na pomiary oraz poprawić dokładność pomiarów krytycznych charakterystyk i wymiarów swoich produktów. Wcześniej wszystkie te pomiary były wykonywane za pomocą sondy elektrostykowej, co było czasochłonne i mniej elastyczne.
Zdecydowaliśmy się na wdrożenie nowego, przenośnego urządzenia pomiarowego: skanera światła niebieskiego zamontowanego na ramieniu pomiarowym FARO. Proces realizacji tego systemu polegał na integracji z istniejącymi programami pomiarowymi używanymi na maszynach CMM w środowisku inspekcyjnym METROLOG X4.
Wdrożenie skanera światła niebieskiego na ramieniu pomiarowym FARO okazało się skutecznym rozwiązaniem dla poprawy procesu kontroli jakości w firmie motoryzacyjnej. Integracja nowej technologii z istniejącymi programami pomiarowymi pozwoliła na efektywne wykorzystanie zasobów i znacząco poprawiła jakość i efektywność pomiarów. Dzięki temu firma może lepiej sprostać wymaganiom rynkowym i utrzymać wysokie standardy jakości swoich produktów.
Teraz już wiesz, jak skanowanie laserowe wspiera każdą branżę – zwłaszcza przemysł ciężki, medyczny, motoryzacyjny i lotniczy. Bez wątpienia zapewnia wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami pomiarowymi, o czym przeczytasz w naszym wpisie: Skanowanie laserowe 3D a tradycyjne techniki pomiarowe – porównujemy!
Profesjonalne skanery laserowe 3D z najwyższą starannością odwzorowują kształt i wymiary mierzonych obiektów, skanowanie przebiega zdecydowanie szybciej, a urządzenia nadają się do badania różnorodnych obiektów o zróżnicowanej geometrii i materiale. Współpracują z metalami, tworzywami sztucznymi i innymi materiałami, co zwiększa ich wszechstronność.
Jeśli więc w Twojej branży liczy się bezpieczeństwo, szybki i dokładny pomiar oraz satysfakcja klienta są najważniejsze, to zwróć uwagę na ofertę naszych maszyn CMM, przenośnych ramion pomiarowych i ręcznych skanerów 3D.